Palermo, páté největší italské město, které se nachází na severním pobřeží Sicílie, je proslulé zejména díky mafiánským filmům a knihám. Téměř 700 tisíc lidí (kolem milionu is předměstími) vytváří hlasitými motory mopedů, troubením a pokřikováním rušnou metropoli spodní části italské "kozačky".
Doprava v Palermu vyžaduje ostražitost, neboť téměř nikdo nerespektuje pruhy na silnici, bez problémů se na dvojprúdovke ocitnou vedle sebe 3 malé italské autíčka ak tomu 2 mopedy. Na větších křižovatkách postávají desítky Indů i místních s půl litrovou lahví se saponátem a houbou na krátké holi, aby vám očistili věčně zaprášené auto za malou almužnu. Desítky památek, krásné uličky, množství obchodů, zmrzlináren a kavárně láká turisty z celého světa. Jelikož jsme v této sicilské metropoli strávili jen několik hodin, jistě jsme viděli jen zlomek z toho, co nabízí. Pokud jedete autem, ve větších městech se lépe parkuje odpoledne, kdy domácí mají siestu. Pokud se rozhodnete ubytovat přímo v Palermu , dvoulůžkový pokoj se dá sehnat od 39 € / noc
Zaparkovali jsme pronajaté autíčko a doufali jsme, že ho nikdo za tu chvíli nerozbije nebo neukradne.Na internetu jsme četli několik článků o kriminalitě v sicilských městech Palermo a Catania, a tak jsme se snažili mít důležité věci u sebe a na bezpečném místě. Kromě pár opuštěných uliček, do kterých jsme omylem zabloudili, když jsme hledali auto, však na nás město nepůsobilo obzvlášť nebezpečně.
Palermo a jeho památky
Od hlavního nádraží jsme procházeli městem po jedné z hlavních ulic Via Roma, vedle obrovské budově pošty, pár kostelů, množství obchodů až k náměstí Piazza Castelnuevo, kde se nachází i krásné Teatro Politeama Garibaldi . Odtud jsme se vídali k Teatro Massimo , třetí největší opeře v Evropě, po pařížské Opéra National de Paris a vídeňské KKHof-Opernhaus . Budova Teatro Massimo je slavná pro fanoušky Maria PUZZ i ze závěrečných scén trilogie kmotra. Pokračovali jsme po ulici Via Maqueda , která se přesně ve středu historického centra křižuje s další významnou ulicí Via Vittorio Emanuele. V blízkosti této křižovatky se nacházejí kostely San Giuseppe dei Teatino a Santa Caterina s náměstím Pretoria s fontánou. Samotná křižovatka s přezdívkou Quattro Cantije zajímavá, má tvar osmiúhelníku, který kromě zmíněných ulic tvoří 4 barokní průčelí domů zdobené sochami a fontánami. Každá fasáda je orientována na jednu světovou stranu, symbolizuje jedno roční období, je tam podobiznu jednoho španělského krále Sicílie a také nese podobu jedné z patronek Palerma.
Jih - jaro, Karel II., Cristina di Bolsena
Západ - léto, Filip II., Santa Ninfa
Sever - podzim, Filip IV., Oliva di Palermo
Východ - zima, Filip III., Sant'Agata
Určitě se projděte i po Via Vittorio Emanuele směrem ke katedrále Duomo di Palermo.Nádherná budova je směsí několika stylů, dnešní podoba se formovala po staletí, zažila různé přístavby a také úpravy vzhledem k pestrou historii města Palermo. Ve městě se nachází množství historických budov, kostelů, jsou zde i krásné zahrady a parky s palmami, Palermo má obrovské katakomby Convento dei Cappuccini s téměř 8-tisíci mumifikovaných pozůstatků, je zde například i loutkové muzeum Museo delle Marionettea mnoho dalších zajímavých míst a atrakcí.
Palermo a celkově Sicílie svou jedinečnou atmosférou stojí za návštěvu. Pokud vás nezajímají památky, určitě se vám zalíbí některé pláže nebo sicilská kuchyně.
Přihlásit se k odběru:
Komentáře k příspěvku
(
Atom
)
Žádné komentáře :
Okomentovat