čtvrtek 17. dubna 2014

Sicilská kuchyně - mix Itálie a orientu

Pokud se chystáte na Sicílii poznávat typickou italskou kuchyni, můžete být velmi překvapeni. Těstoviny, které znáte z našich "italských restaurací", budou na jídelních lístcích chybět. Pokud je v nabídce najdete, budou uvedeny jako první chod - primi piatti , a upravené s rybami, nebo ingrediencemi, které se u nás nepoužívají až tak běžně.Dokonce ani pizza není úplnou samozřejmostí.
Sicilská kuchyně je prostě jiná a důvod najdeme v historii tohoto svérázného italského ostrova. Vliv Féničanů, Řeků, Římanů a Byzantanů později zastínily jiné kultury - Arabové při obléhání v průběhu 9-11 století přinesly exotické koření a ingredience z orientu. Stopy zanechali i období spojené s nadvládou Norman, španělských příbuzných krále z Aragonie, pak se vystřídali Savojské dynastie, Habsburkové, později přišlo spojení s Neapolským královstvím.


Sicilská kuchyně dnes

Hlavním a prvořadým zdrojem sicilské stravy jsou ryby a dary moře. Jsou připravovány na množství způsobů od předkrmu, přes rybí polévky, až po hlavní chody. Sicilská kuchyně je zejména o rybách, i proto většinu těstovin a salátů mixují s rybami a plody moře. Dá se natrefit i na známější omáčky jako carbonnara či bolognese, není to však v restauraci pravidlem. Nám chutnaly špagety s rybou "spada" (po našem mečoun) pokrájenou na kostičky, posypané bylinkami. Překvapí vás kombinace rajčatové omáčky s hráškem, salámem, či sardinkami. Velmi častá je kombinace s pistáciemi . Pistácie najdete všude, zajímavě chutnají těstoviny farfalle s nastrouhanými pistáciemi a parmazánem nebo lahodná poctivá pistáciová zmrzlina. Jak předkrmy se kromě mořských plodů dají objednat i caprese salát , zda prosciutto s melounem . Slanou specialitou Sicílie jsou iArancio - smažené rýžové kuličky plněné různými ingrediencemi (šunka, sýr, pistácie, houby.)
Kromě toho, žádné sicilské hlavní jídlo se neobejde bez hojného množství olivového oleje. Tak jsou zvyklí od mala. Ale nemusíte se bát dopřát si ho více, olivový olej ze Sicílie patří mezi nejkvalitnější olivové oleje na světě a stejně kvalitní jsou místní pomeranče a rajčata. Když už jsme u těch rajčatech, nejvíc jsem se těšil na hustou krémovou italskou rajčatovou polévku, kterou si dávám v každé restauraci na Slovensku. Bohužel za sedm dní jsem ji našel v jediné restauraci, i to za cenu hlavního chodu. Nakonec jsem neodolal, musel jsem ji ochutnat, ale byl jsem dost zklamaný, polévka byla spíše vodová. Pokud tedy do vašeho jídelníčku nepatří mořské potvůrky, přichystejte se na to, že vydatné obědy budete kompenzovat množstvím sladkostí.




Sicilské sladkosti

Pokud jsou Sicílčania (Italové) v něčem dobří, tak v pečení koláčků, plněných croissantů, zda přípravě famózní zmrzliny. Sicilská kuchyně nabízí mnohé sladké speciality, napříkladCasatta Siciliana - kandované ovoce, Cannoli - trubičky plněné ricottou, a do detailu propracované marcipánové postavičky a dezerty ve tvaru ovoce. Velmi často jako nádivku používají vanilkové a citrónové krémy, a koláčky tradičně posypou mandlemi či pistáciemi.Pokud preferujete zdravou čerstvou stravu, potěší vás zejména šťavnaté pomeranče a jiné chutné ovoce.

Sicilské vína

Pokud máte rádi víno, na Sicílii si určitě přijdete na své. Kořeny produkce vína na Sicílii sahají až do antiky a zejména západní část v okolí města Marsala je známá vinařská oblast. Ochutnali jsme několik lokální vína v lahvích a také rozlévané "Vino di Casa". Byly velmi chutné. Vína jsou lehčí a skvěle osvěží zejména v letních vedrech.

Žádné komentáře :

Okomentovat